SYMFONIA NA SKRZYPCE I DJa w Żarach

„SYMFONIA NA SKRZYPCE I DJ-a ”  tym razem zagrana zostanie dla placówek szkolnych Miasta Żary. Głównym wątkiem jest zaprezentowanie muzyki klasycznej w nowoczesnym / współczesnym wydaniu, która rozbudza ciekawość młodych słuchaczy i zachęca do odkrywania muzyki poważnej. Dlatego w naszym przedsięwzięciu łączymy historię ze współczesnością, wykorzystujemy do tego muzykę pop, rock, house i dubstep.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Program jest dostosowany odpowiednio do grup wiekowych (szkoły podstawowe, wygaszane gimnazja, szkoły średnie) 45 minutowa audycja/koncert przygotowana jest w duecie.  Tworzą go skrzypek Tomasz Dolski, Wielkopolanin, najmłodszy zdobywca prestiżowej nagrody muzycznej Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR „KRYSZTAŁOWY KAMERTON”, którą wręczał osobiście Krzysztof Dzikowski. Laureat 2 miejsca na Polskim Festiwalu Sztuki – Orzeł 2016 w kategorii „Dźwięk”, zdobywca trzeciego miejsca w pierwszej edycji programu tv „Must be the music” w Polsacie. Tomaszowi Dolskiemu towarzyszą wymiennie znakomici DJ-eje, producenci muzyczni  Gregory, Kostek, Simon. Program oparty jest na najbardziej znanych utworach muzyki klasycznej od Baroku przez Klasycyzm po Romantyzm. Każdy utwór poprzedzony jest krótkim, barwnym opowiadaniem o kompozytorze , epoce , w której tworzył- czym się ona charakteryzowała, jak utwory się zmieniały, rozwijały, wreszcie jak muzyka zmieniała się na przestrzeni epok. Atutem muzycznego spotkania jest niezwykłe podejście Tomasza Dolskiego do młodych słuchaczy. Jego wiedza, poczucie humoru, mistrzowska gra na skrzypcach połączona z ciekawymi opowieściami o kompozytorach i epokach sprawia, że pozornie niedostępny świat muzyki klasycznej okazuje się „na wyciągnięcie ręki.”

W  Żarach nasza audycja zostanie zaprezentowana w dniu: 23.05.2018 w przestrzeniach  Sali Widowiskowej LUNA ul. Okrzei 35, Żary, Godziny audycji: 9:00, 10:15, 11:30, 12:45

Projekt jest współfinansowany z budżetu Miasta i  Gminy Żary

Współorganizacja:  ŻDK

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM AUDYCJI

„SYMFONIA NA SKRZYPCE I DJ-ja ”- (czas: 45 minut)

 1. Wstęp:
 2. Prezentacja przykładów muzyki poważnej z różnych epok. Prezentacje utworów przeplatane barwnymi opowieściami zawierającymi :
 • informacje o epoce (stylistyka, rozwój, przedstawiciele, nurty)
 • opis kompozytorów prezentowanych dzieł (ciekawostki z ich życia, krótki opis)
 1. Dwie części prezentowanych kompozycji:

– I część utworu: klasyczne wykonanie hitów muzyki poważnej

– II część utworu: przetworzenie w nowoczesnej stylistyce, polegające na aranżacji elektronicznej( melodia prezentowana na skrzypcach będzie wzbogacona o improwizację jazzową).

  1. Prezentowana literatura:
  2. A. Vivaldi – Cztery Pory Roku – cz. „Lato” (Barok)
  3. W. A. Mozart – Requiem – cz. „Lacrimosa” (Klasycyzm)
  4. L. Van Beethoven – V Symfonia (Romantyzm)
  5. E. Grieg – Suita Peer Gynt – cz. „W Grocie Króla Gór” (Romantyzm)
  6. C. Saint Seans – Karnawał Zwierząt cz. „Akwarium”(Romantyzm)
  7. G. Verdi – Requiem cz. „Dies Irae” (Romantyzm)
 1. Mini wykład na temat improwizacji jazzowej, którą można wykorzystywać w przypadku eksperymentów z muzyką poważną (techniki, wykorzystywane skale, rytm, artykulacja).