„SYMFONIA NA SKRZYPCE I DJ-ja ”- PROJEKT EDUKACYJNY DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH,GIMNAZJÓW I SZKÓŁ ŚREDNICH BY TOMASZ DOLSKI

 

00Przedsięwzięcie jest odpowiedzią na brak edukacji muzycznej w polskich szkołach. Pragniemy to zmieniać. Trudno nie zgodzić się z wybitnym filozofem i pedagogiem, profesorem Bogdanem Suchodolskim , który przedstawiając

„Model wykształconego Polaka”, wskazywał na ważną rolę edukacji humanistycznej w kształceniu ogólnym- „Jest ona zwrócona w kierunku rozwijania wrażliwości i wyobraźni, myślenia symbolicznego i intuicyjnego, budowania świata wartości.”

Ideą projektu jest zaprezentowanie muzyki klasycznej w nowoczesnym/ współczesnym wydaniu, tak by rozbudzić ciekawość młodych słuchaczy i zachęcić do odkrywania muzyki poważnej. Dlatego w naszym przedsięwzięciu łączymy historię ze współczesnością, m.in. poprzez wykorzystanie muzyki house, dubstep, pop i rock. Program jest dostosowany odpowiednio do grup wiekowych (szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie).

45 minutowa audycja przygotowana jest w duecie. Tworzą go skrzypek

Tomasz Dolski zdobywca trzeciego miejsca w pierwszej edycji programu tv „Must be the music” – Polsat, student III roku na Wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej Akademii Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy i wymiennie DJ-eje producenci muzyczni Critz, Gregory, Aleksander de Roy

Program oparty jest na najbardziej znanych przebojach muzyki klasycznej od Baroku przez Klasycyzm po Romantyzm.

Każdy utwór poprzedzony jest krótkim, barwnym opowiadaniem o kompozytorze , epoce , w której tworzył- czym się ona charakteryzowała, jak utwory się zmieniały, rozwijały, wreszcie jak muzyka zmieniała się na przestrzeni epok.

Atutem muzycznego spotkania jest niezwykłe podejście Tomasza Dolskiego do młodych słuchaczy. Jego wiedza, poczucie humoru, mistrzowska gra na skrzypcach połączona z ciekawymi opowieściami o kompozytorach i epokach, sprawia, że pozornie niedostępny świat muzyki klasycznej okazuje się, że jest „na wyciągnięcie ręki.” Całość projektu dopełniają otwarte warsztaty muzyczne dla uczniów szkoły, które poprowadzi Artysta po zakończeniu części koncertowej.

 

 

 

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM AUDYCJI

„SYMFONIA NA SKRZYPCE I DJ-ja ”- (czas: 45 minut)

 1. Wstęp:

– krótka historia skrzypiec (od powstania do zagrania)

 1. Prezentacja przykładów muzyki poważnej z różnych epok. Prezentacje utworów przeplatane barwnymi opowieściami zawierającymi :
 • informacje o epoce (stylistyka, rozwój, przedstawiciele, nurty)
 • opis kompozytorów prezentowanych dzieł (ciekawostki z ich życia, krótki opis)
 1. Dwie części prezentowanych kompozycji:

– I część utworu: klasyczne wykonanie hitów muzyki poważnej

– II część utworu: przetworzenie w nowoczesnej stylistyce, polegające na aranżacji elektronicznej( melodia prezentowana na skrzypcach będzie wzbogacona o   improwizację jazzową).

 1. Mini wykład na temat improwizacji jazzowej, którą można wykorzystywać w przypadku eksperymentów z muzyką poważną (techniki, wykorzystywane skale, rytm, artykulacja).
 2. Prezentowana literatura:
 3. A. Vivaldi – Cztery Pory Roku – cz. „Lato” (Barok)
 4. W. A. Mozart – Requiem – cz. „Lacrimosa” (Klasycyzm)
 5. L. Van Beethoven – V Symfonia (Romantyzm)
 6. E. Grieg – Suita Peer Gynt – cz. „W Grocie Króla Gór” (Romantyzm)
 7. C. Saint Seans – Karnawał Zwierząt cz. „Akwarium”(Romantyzm)
 8. G. Verdi – Requiem cz. „Dies Irae” (Romantyzm)

 

Zapraszam do współpracy

 

General Manager

Leszek Baranowski

www.tomaszdolski.com.pl

management.dolski@fundacjatalent.org

790777722