„SYMFONIA NA SKRZYPCE I DJ-a” zagra w Gminie Łomianki

„SYMFONIA NA SKRZYPCE I DJ-a”   zostanie zaprezentowana dla placówek szkolnych mieszczących się na terenie Gminy Łomianki . Głównym wątkiem jest zaprezentowanie muzyki klasycznej w nowoczesnym / współczesnym wydaniu, która rozbudza ciekawość młodych słuchaczy i zachęca do odkrywania muzyki poważnej. Dlatego w naszym przedsięwzięciu łączymy historię ze współczesnością, wykorzystujemy do tego muzykę pop, rock, house i dubstep.

Serdecznie zapraszam w następujących terminach:

12.06.2019
9:00  Szkoła Podstawowa im. A. Pilcha ps. Góra-Dolina w Dziekanowie Polskim
10:50   Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Dziekanowie Leśnym
13:00 Szkoła Podstawowa im. J.R. Kobendzów w Sadowej
13.06.2019
9:00   Szkoła Podstawowa nr 1  im. Marii Kownackiej klasy 4-8 w Łomiankach

9:50 Szkoła Podstawowa nr 1  im. Marii Kownackiej klasy 1-8 w Łomiankach

11: 50  Szkoła Podstawowa nr 3  z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Janusza Kusocińskiego w Łomiankach
14:00   Szkoła Podstawowa nr 2 w Łomiankach (Dąbrowa Leśna)

 

Projekt jest współfinasowany z budżetu Gminy Łomianki

 

 

 

Program oparty jest na najbardziej znanych utworach muzyki klasycznej od Baroku przez Klasycyzm po Romantyzm. Każdy utwór poprzedzony jest krótkim, barwnym opowiadaniem o kompozytorze , epoce , w której tworzył- czym się ona charakteryzowała, jak utwory się zmieniały, rozwijały, wreszcie jak muzyka zmieniała się na przestrzeni epok. Atutem muzycznego spotkania jest niezwykłe podejście Tomasza Dolskiego do młodych słuchaczy. Jego wiedza, poczucie humoru, mistrzowska gra na skrzypcach połączona z ciekawymi opowieściami o kompozytorach i epokach sprawia, że pozornie niedostępny świat muzyki klasycznej okazuje się „na wyciągnięcie ręki.”

Symfonia na skrzypce i DJ od początku 2017 roku została zaprezentowana dla ponad 250 szkół z terenu całego kraju oraz 4 razy w ramach akcji „Z podwórka na stadion” na PGE NARODOWY.

Program nasz został również przedstawiony w trakcie festiwalu muzyki klasycznej, „Imola in Musica” w miejscowości Imola k Bolonii Region Emilia _Romana.

Tuż po wysłuchaniu naszej audycji uczniowie sięgali do materiałów na YouTube albo zapisywali się na lekcje gry na instrumentach. Jedna z uczestniczek audycji napisała do nas tak: „Cześć dzisiaj byłam na Pana koncercie w Trójce i siedziałam w pierwszym rzędzie darłam się jak nie wiem co I zainspirowałam się do grania na skrzypcach. Zapiszę się na zajęcia. To wszystko dzięki Panu! Występ bardzo mi się podobał i sama chciałabym tak grać. Kiedy Pan zaczął grać aż szczęka mi opadłą. Pozdrawiam !!!!!”. Dyrekcjom szkół i nauczycielom też się takie niekonwencjonalne spojrzenie na muzykę klasyczną bardzo podoba, o czym świadczą referencje które dostaliśmy. Podkreślają w nich znakomite walory edukacyjne, artystyczne i wykonawcze audycji – koncertu, która to ich zdaniem doskonale wpisuje się i uzupełnia podstawę programową nauczania.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM AUDYCJI

„SYMFONIA NA SKRZYPCE I DJ-ja ”- (czas: 45 minut)

 1. Wstęp:

– krótka historia skrzypiec (od powstania do zagrania)

 1. Prezentacja przykładów muzyki poważnej z różnych epok. Prezentacje utworów przeplatane barwnymi opowieściami zawierającymi :
 • informacje o epoce (stylistyka, rozwój, przedstawiciele, nurty)
 • opis kompozytorów prezentowanych dzieł (ciekawostki z ich życia, krótki opis)
 1. Dwie części prezentowanych kompozycji:

– I część utworu: klasyczne wykonanie hitów muzyki poważnej

– II część utworu: przetworzenie w nowoczesnej stylistyce, polegające na aranżacji elektronicznej( melodia prezentowana na skrzypcach będzie wzbogacona o improwizację jazzową).

 1. Mini wykład na temat improwizacji jazzowej, którą można wykorzystywać w przypadku eksperymentów z muzyką poważną (techniki, wykorzystywane skale, rytm, artykulacja).
 2. Prezentowana literatura:
 3. A. Vivaldi – Cztery Pory Roku – cz. „Lato” (Barok)
 4. W. A. Mozart – Requiem – cz. „Lacrimosa” (Klasycyzm)
 5. L. Van Beethoven – V Symfonia (Romantyzm)
 6. E. Grieg – Suita Peer Gynt – cz. „W Grocie Króla Gór” (Romantyzm)
 7. C. Saint Seans – Karnawał Zwierząt cz. „Akwarium”(Romantyzm)
 8. G. Verdi – Requiem cz. „Dies Irae” (Romantyzm)