„SYMFONIA NA SKRZYPCE I DJ-a vol.2″ – Lato w Mieście 2020

„SYMFONIA NA SKRZYPCE I DJ-a vol. ”  zagrana zostanie dla 8 placówek szkolnych należących do Miasta st. Warszawy w ramach organizowanych półkolonii „LATO W MIEŚCIE 2020”. Głównym wątkiem jest zaprezentowanie muzyki klasycznej w nowoczesnym / współczesnym wydaniu, która rozbudza ciekawość młodych słuchaczy i zachęca do odkrywania muzyki poważnej. Dlatego w naszym przedsięwzięciu łączymy historię ze współczesnością, wykorzystujemy do tego muzykę pop, rock, house i dubstep.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Serdecznie zapraszamy na nasze audycję w dniach:

 

25.08.2020

 

1 Targówek 08:30 Szkoła Podstawowa nr 114 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jędrzeja Cierniaka
2 Praga Północ 10:30 Szkoła Podstawowa nr 258 im. gen. Jakuba Jasińskiego
3 Wawer 12:30 Szkoła Podstawowa nr 76 im. 13 Dywizji Piechoty Strzelców Kresowych
4 Wawer 14:30 Szkoła Podstawowa nr 109 im. Batalionów Chłopskich

 

 

26.08.2020

 

 

1 Mokotów 08:30 Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 339 im. Raoula Wallenberga
2 Śródmieście 10:30 Szkoła Podstawowa nr 203 im. Antoniny i Jana Żabińskich
3 Ursynów 13:00 Szkoła Podstawowa nr 16 im. Tony Halika
4 Ursus 15:00 Szkoła Podstawowa nr 360

 

Projekt finansuje Miasto st. Warszawa

 

Program oparty jest na najbardziej znanych utworach muzyki klasycznej od Baroku przez Klasycyzm po Romantyzm. Każdy utwór poprzedzony jest krótkim, barwnym opowiadaniem o kompozytorze , epoce , w której tworzył- czym się ona charakteryzowała, jak utwory się zmieniały, rozwijały, wreszcie jak muzyka zmieniała się na przestrzeni epok. Atutem muzycznego spotkania jest niezwykłe podejście Tomasza Dolskiego do młodych słuchaczy. Jego wiedza, poczucie humoru, mistrzowska gra na skrzypcach połączona z ciekawymi opowieściami o kompozytorach i epokach sprawia, że pozornie niedostępny świat muzyki klasycznej okazuje się „na wyciągnięcie ręki.”

Symfonia na skrzypce i DJ od początku 2017 roku została zaprezentowana dla ponad 250 szkół z terenu całego kraju oraz 4 razy w ramach akcji „Z podwórka na stadion” na PGE NARODOWY.

Program nasz został również przedstawiony w trakcie festiwalu muzyki klasycznej, „Imola in Musica” w miejscowości Imola k Bolonii Region Emilia _Romana.

Tuż po wysłuchaniu naszej audycji uczniowie sięgali do materiałów na YouTube albo zapisywali się na lekcje gry na instrumentach. Jedna z uczestniczek audycji napisała do nas tak: „Cześć dzisiaj byłam na Pana koncercie w Trójce i siedziałam w pierwszym rzędzie darłam się jak nie wiem co I zainspirowałam się do grania na skrzypcach. Zapiszę się na zajęcia. To wszystko dzięki Panu! Występ bardzo mi się podobał i sama chciałabym tak grać. Kiedy Pan zaczął grać aż szczęka mi opadłą. Pozdrawiam !!!!!”. Dyrekcjom szkół i nauczycielom też się takie niekonwencjonalne spojrzenie na muzykę klasyczną bardzo podoba, o czym świadczą referencje które dostaliśmy. Podkreślają w nich znakomite walory edukacyjne, artystyczne i wykonawcze audycji – koncertu, która to ich zdaniem doskonale wpisuje się i uzupełnia podstawę programową nauczania.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM AUDYCJI

„SYMFONIA NA SKRZYPCE I DJ-ja ”- (czas: 45 minut)

 1. Wstęp:

– krótka historia skrzypiec (od powstania do zagrania)

 1. Prezentacja przykładów muzyki poważnej z różnych epok. Prezentacje utworów przeplatane barwnymi opowieściami zawierającymi :
 • informacje o epoce (stylistyka, rozwój, przedstawiciele, nurty)
 • opis kompozytorów prezentowanych dzieł (ciekawostki z ich życia, krótki opis)
 1. Dwie części prezentowanych kompozycji:

– I część utworu: klasyczne wykonanie hitów muzyki poważnej

– II część utworu: przetworzenie w nowoczesnej stylistyce, polegające na aranżacji elektronicznej( melodia prezentowana na skrzypcach będzie wzbogacona o improwizację jazzową).

 1. Mini wykład na temat improwizacji jazzowej, którą można wykorzystywać w przypadku eksperymentów z muzyką poważną (techniki, wykorzystywane skale, rytm, artykulacja).
 2. Prezentowana literatura:
 3. Enigma Variations – Edvard Elgar
 4. Zima, I cz. – Antonio Vivaldi
 5. Wybrane motywy z muzyki Jana Sebastiana Bacha
 6. Gigue z II Partity d-moll – Jan Sebastian Bach
 7. Tango Por Una Cabeza – Carlos Gardel
 8. Danse Macabre – Camille Saint-Saens