Symfonia na Skrzypce i DJa Vol. 2 w Szamotułach

SYMFONIA NA SKRZYPCE I DJ-ja Vol.2” to już druga odsłona naszego uznanego w całym kraju projektu edukacji kulturalnej którego głównym wątkiem jest zaprezentowanie muzyki klasycznej w nowoczesnym / współczesnym wydaniu, która rozbudza ciekawość młodych słuchaczy i zachęca do odkrywania muzyki poważnej. Dlatego w naszym przedsięwzięciu łączymy historię ze współczesnością, wykorzystujemy do tego muzykę pop, rock, house i dubstep.

W Szamotułach  nasza audycja zostanie zaprezentowana w dniu:

22.03.2019  w godzinach : 9:00 i  10:00 w Kinie Halszka, Dworcowa 7, 64-500 Szamotuły

Projekt jest współfinansowany z budżetu Miasta i Gminy Szamotuły

Program jest dostosowany odpowiednio do grup wiekowych (szkoły podstawowe, wygaszane gimnazja) 45 minutowa audycja/koncert przygotowana jest w duecie.  Tworzą go skrzypek Tomasz Dolski, Wielkopolanin, najmłodszy zdobywca prestiżowej nagrody muzycznej Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR „KRYSZTAŁOWY KAMERTON”, którą wręczał osobiście Krzysztof Dzikowski. Laureat 2 miejsca na Polskim Festiwalu Sztuki – Orzeł 2016 w kategorii „Dźwięk”, zdobywca trzeciego miejsca w pierwszej edycji programu tv „Must be the music” w Polsacie. Tomaszowi Dolskiemu towarzyszą wymiennie znakomici DJ-eje, producenci muzyczni  Gregory, Aleksander de Roy. Program oparty jest na najbardziej znanych utworach muzyki klasycznej od Baroku przez Klasycyzm po Romantyzm. Każdy utwór poprzedzony jest krótkim, barwnym opowiadaniem o kompozytorze , epoce , w której tworzył- czym się ona charakteryzowała, jak utwory się zmieniały, rozwijały, wreszcie jak muzyka zmieniała się na przestrzeni epok. Atutem muzycznego spotkania jest niezwykłe podejście Tomasza Dolskiego do młodych słuchaczy. Jego wiedza, poczucie humoru, mistrzowska gra na skrzypcach połączona z ciekawymi opowieściami o kompozytorach i epokach sprawia, że pozornie niedostępny świat muzyki klasycznej okazuje się „na wyciągnięcie ręki.”

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM AUDYCJI

„SYMFONIA NA SKRZYPCE I DJ-ja ”- (czas: 45 minut)

 1. Wstęp:
 2. Prezentacja przykładów muzyki poważnej z różnych epok. Prezentacje utworów przeplatane barwnymi opowieściami zawierającymi :
 • informacje o epoce (stylistyka, rozwój, przedstawiciele, nurty)
 • opis kompozytorów prezentowanych dzieł (ciekawostki z ich życia, krótki opis)
 1. Dwie części prezentowanych kompozycji:

– I część utworu: klasyczne wykonanie hitów muzyki poważnej

– II część utworu: przetworzenie w nowoczesnej stylistyce, polegające na aranżacji elektronicznej( melodia prezentowana na skrzypcach będzie wzbogacona o improwizację jazzową).

Prezentowana literatura:

 1. Enigma Variations – Edvard Elgar
 2. Zima, I cz. – Antonio Vivaldi
 3. Wybrane motywy z muzyki Jana Sebastiana Bacha
 4. Gigue z II Partity d-moll – Jan Sebastian Bach
 5. Tango Por Una Cabeza – Carlos Gardel
 6. Danse Macabre – Camille Saint-Saens